Civil Műemlékvédelmi Kézikönyv 2015
A műemlékvédelem terén történő tevékenykedés és az utóbbi évek több programja eredményeképpen alakult ki együttműködés a magyarországi, újpesti székhelyű, döntően helyi érdekeltségű Polgári Újpestért Alapítvány, a sepsiszentgyörgyi székhelyű, döntően erdélyi érdekeltségű Keöpeczi Sebestyén József Műemlékvédő Társaság és a magyarországi – de jelenleg döntően Erdélyben műemléket restauráló ‐ Új Ezredév Alapítvány között.
Az együttműködés jelenlegi fázisában a tapasztalatcsere és a későbbi hatékonyabb érdekérvényesítési és műemlékvédelmi gyakorlat közös platformjának feltérképezése van folyamatban.
A tapasztalatcsere első lépcsőjeként az együttműködő civil szervezetek közösen tekintik át a magyarországi és romániai – erdélyi műemlékvédelmi gyakorlatokat és tendenciákat, s egyben működő gyakorlatok révén próbálnak felvázolni hosszú távú, tervezhető civil értékmentő programokat.
Működő gyakorlatként került az együttműködés előterébe 2015. elején az Új Ezredév Alapítvány restaurálási programja.
A „Bögözi Református Műemléktemplom Komplex Restaurálási Program” több mint 10 éves időtartama alatt minden olyan elemet felvonultatott és felvonultat, amellyel jelenleg a civil műemlékvédő szervezetek Magyarországon és a határon túli magyar területeken találkozhatnak. Az együttműködő felek közös ötleteként fogalmazódott meg egy olyan kiadvány megjelentetése, amely – azon túl, hogy tájékoztatja az érdeklődő közvéleményt az újabb műemlékvédelmi – civil kezdeményezésekről és együttműködésekről – konkrét, civil kezdeményezésre indult és lefolytatott restaurálási gyakorlatot is bemutat, mintegy lehetséges, követhető modellként.
Az alábbiakban olvasható kiadvány az együttműködés első kézzelfogható eredménye, melyet remélhetőleg sok sikeres, értékmentő program fog követni.